Epidemiolog Smejkal: Situace vypadá dobře. Na většině míst můžeme respirátory odložit v půli března

Epidemie koronaviru dál slábne. Testy za pátek odhalily necelých 14 tisíc nových případů, což je zhruba o 8000 méně než před týdnem. V posledních dnech se také rozvolňují některá protiepidemická opatření. Po rizikovém kontaktu s nakaženým už lidé nemusí do karantény. Skončilo povinné testování ve školách i ve firmách. Zvyšuje se i kapacita hromadných akcí. Opatření hodnotí v sobotním rozhovoru pro Radiožurnál epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
Pane Smejkale, jak to takzvané rozvolňování vnímáte? Je dobře načasované? Můžeme si ho dovolit už teď? Chtěli jsme být trošku opatrnější, nicméně ta čísla vypadají dobře. Počet nakažených klesá, kulminuje a v brzké době konečně začne klesat i počet hospitalizací, kterého se vždy bojíme nejvíce. Některá opatření jsme chtěli ponechat o týden nebo čtrnáct dní déle, ale nebudeme tím asi zatěžovat posluchače. Vypadá to dobře.
K těm konkrétním bodům rozvolňování: dává smysl, že po rizikovém kontaktu se ruší povinná pětidenní karanténa? Dává. Co si budeme povídat, trasování se stejně nestíhalo, takže spousta lidí, kteří měli být při takové velké náloži v karanténě, v ní nebyla. Zůstává to, že lidé budou mít možnost vyplnit trasovací formulář. Zůstává také informování toho kontaktu. Ne to, že musí do karantény, ale že bude informován o tom, že byl v kontaktu s pozitivní osobou. Víme, že spousta lidí je zodpovědných a už se podle toho zařídí.
Ve zdravotnictví nám to trasování samozřejmě zůstává. Musíme vědět, který pacient byl v kontaktu s někým pozitivním. Takže v těch rizikových místech to zůstane. Chtěl jsem, aby to bylo trošku delší. Ale jak říkám, ta čísla nás přesvědčují o tom, že v tuto chvíli by to zase tak velký význam nemělo. Zdá se, že česká populace opravdu je promořenější, než jsme si mysleli. I varianta omikron, která normálně v populaci, která není tak promořená, může způsobit velkou paseku, tak u nás to dopadlo dobře.