Je recyklace textilu řešením krize odpadu v módním průmyslu?

Módní průmysl produkuje příliš mnoho oblečení. Tato skutečnost je „symptomem velmi lineárního průmyslu, kde se dílky skládačky ještě neskládají“, říká Brännsten. Pravdou je, že v letech, které budou potřeba k vybudování továren pro recyklaci textilu v průmyslovém měřítku, budou vyrobeny a zlikvidovány stovky miliard dalších oděvů. „Recyklace je možná poslední možností, jak řešit odpad,“ říká Keh. „Je mnohem lepší nevytvářet odpad, nebo [v první řadě méně plýtvat].
V švédském přímořském městě Sundsvall vždy svítí slunce, tvrdí zaměstnanci Renewcell, první továrny na recyklaci textilu na komerční úrovni na světě. Obrovský sklad Renewcell byl otevřen v loňském roce. Nachází se na břehu vody, s jednoduchým přístupem pro lodě, které přivážejí 400kg balíky roztrhané bavlny a džínoviny od třídičů textilního odpadu z Německa, Švýcarska a Švédska. Uvnitř skladu jsou velké obdélníkové balíky naskládané v obrovských pyramidách z látky, z nichž každá exploduje pruhy námořně modré a černé látky. Tyto mohutné hromady váží 500 tun. Každý měsíc může závod přijmout desetkrát tolik a přeměnit to na materiál nazývaný Circulose.
Otázka, co dělat s horami textilního odpadu, který produkuje módní průmysl, je stále naléhavější. Obrázky použitých oděvů roztroušených po plážích Ghany a dunách Atacamské pouště v Chile zdůrazňují pravdu o kolonialismu odpadu – praxi velkých producentů odpadu, jako je Velká Británie, která svůj odpad přesouvá na chudší země bez efektivního řízení odpadu – a ukazují, jak nadprodukce učinila hromady triček, šatů a džínů bezcennými pro charitu a přeprodejce.
Nicméně 60 000 tun textilního odpadu, které bude Renewcell schopen zpracovat příští rok, je jen kapka v moři. EU a Švýcarsko vygenerovaly v roce 2020 7 milionů tun odpadu z oděvů. Do roku 2030 se očekává, že tato čísla se zvýší na více než 8,5 milionu tun. Asi 70% z toho je vyhozeno s běžným domácím odpadem a jde přímo na skládky nebo do spaloven, podle konzultační firmy McKinsey. Asi 30% je shromažďováno prostřednictvím sběrných boxů, zpětných programů a charit.