Recyklace plastů nestačí, varuje šéfka OSN pro životní prostředí

Recyklace plastů nestačí na řešení rostoucího problému znečištění, které způsobuje celosvětová produkce plastů, varuje šéfka OSN pro životní prostředí Inger Andersen. Je třeba přehodnotit způsob, jakým s plasty nakládáme. Roční produkce plastů se za posledních 20 let více než zdvojnásobila na 460 milionů tun a do roku 2060 by se mohla ztrojnásobit, pokud se nic nezmění. Přesto je recyklováno pouze 9 % plastů. Plastový odpad všech velikostí se dnes nachází na dně oceánů, v žaludcích ptáků, na vrcholcích hor, zatímco mikroplasty byly detekovány v krvi, mateřském mléce a placentách.
V únoru 2022 se téměř 200 zemí OSN na Valném shromáždění životního prostředí v Nairobi dohodlo na vytvoření mezivládního výboru, který do roku 2024 vyjedná a finalizuje právně závaznou smlouvu o plastech. Tato smlouva by mohla poprvé zavést limity na produkci nových plastů z fosilních paliv a další regulace, které by mohly vyžadovat, aby průmysl přepracoval výrobky tak, aby bylo recyklace snazší a omezil se tok odpadu vytvářený jednorázovými výrobky.
Nicméně, Andersenová zdůrazňuje, že „nemůžeme recyklovat naši cestu z tohoto nepořádku“. Je třeba zvážit celý životní cyklus plastů, od těžby fosilních paliv po likvidaci. Navíc je třeba zlepšit současné recyklační technologie pro vyšší množství a kvalitu recyklace. V současné době je cena za panenský surový polymer nižší než za recyklovaný polymer, což způsobuje, že plast je tak levný, že se jednoduše vyhazuje, přestože náklady na životní prostředí a lidské zdraví jsou obrovské.
V roce 2022 bylo dosaženo dohody o potřebě právně závazné smlouvy, která by měla řešit znečištění plastem „od zdroje k moři“. Prioritou jednání by mělo být snížení produkce plastů a co nejrychlejší zákaz nejvíce znečišťujících výrobků, jako jsou jednorázové plasty.