„Omikron nám do toho hodil vidle.“ Otázka je, kolik lidí stačíme naočkovat do půlky ledna, říká Konvalinka

Nová varianta koronaviru omikron už byla odhalena ve zhruba 80 zemích. Zatím to vypadá, že je dvakrát až čtyřikrát nakažlivější než delta a že riziko vážného průběhu nemoci je o 30 procent nižší. „To, že omikron vytlačí deltu, to považuji za jisté. Už se to stalo v Jihoafrické republice, právě se to děje i ve Velké Británii, kde je predikce, že se to stane už tento pátek. U nás se to stane někdy v půlce ledna,“ říká ve speciálním 100. díle biochemik Jan Konvalinka.
Přední infektolog, který se problematikou covidu-19 věnuje dlouhodobě a pracuje jako vedoucí AIDS centra ve FN Bulovka, Ladislav Machala dodává, že o nové variantě covidu toho stále mnoho nevíme. „Obávám se, že nám do toho omikron hodil vidle a že nám zase pacientů přibyde. Doufejme, že bude méně virulentní – je to lákavá představa, že by evoluce tohoto viru měla jít směrem, kdy se část lidí promoří, část bude alespoň částečně odolná díky očkování a virus bude mutovat směrem do menší virulence,“ uvažuje Machala, který je zároveň i profesorem na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
„Tak doufejme, že se takto vyvine. Ale ta nakažlivost, tedy dva až třikrát větší než delta, to už přesahuje všechny mé představy, jak může být respiračně vzduchem přenosná infekce nakažlivá. Takže se obávám, že se rozletí,“ dodává lékař. Biochemik Konvalinka připomíná, že omikron dokáže nakazit i ty, co už prodělali nákazu variantou delta.
„Dokáže nakazit i lidi, kteří mají za sebou dvě dávky vakcíny proti původnímu viru. Otázka tak je, jak těžký bude u takových lidí průběh nemoci. A kolik lidí stačíme naočkovat do zhruba 10. ledna, abychom zabránili tomu nejhoršímu, co se může stát.“